در حال انتقال به بانک ... processing...

Black Friday  یا همان جمعه سیاه چیست؟

04 آذر 1399 | 21:13
Black Friday  یا همان جمعه سیاه چیست؟

Black Friday  یا همان جمعه سیاه چیست؟

جمعه سیاه یا بلک فرایدی روز بعد از Thanksgiving یا روز شکرگزاری است و در واقع آخرین جمعه ماه نوامبر محسوب می‌شود. که در سال 2020 آخرین جمعه نوامبر 27 هم که همان جمعه 7/آذر ماه / 1399 است، می باشد. در این روز ۲۰ ایالت آمریکا تعطیل رسمی است، با این حال، این روز پرسودترین و شلوغ‌ترین روز خرید در سال شناخته شده است و تمام فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین از این موقعیت برای فروش کالاهای خود با تخفیف‌های ویژه استفاده می‌کنند.

در چند سال اخیر اصطلاح جمعه سیاه یا بلک فرایدی را بارها در ایران، به‌خصوص در صفحات فروشگاه‌های اینترنتی شنیده‌اید. با این حال به نظر شما معنای جمعه سیاه چیست و چرا بسیاری از فروشگاه‌ها در سراسر دنیا در این روز، محصولات خود را با تخفیف استثنایی به فروش می‌رسانند؟

تاریخچه جمعه سیاه (Black Friday)

اگرچه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که جمعه سیاه یا Black Friday تاریخ طول و درازی دارد و به گذشته‌ای دور باز می‌گردد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این روز در اواخر قرن ۱۹ میلادی نام گذاری شد. لینکن، رئیس جمهور آن زمان آمریکا، آخرین پنجشنبه ماه نوامبر را به عنوان تعطیلات شکرگزاری قرار داد.

در آن سال‌ها، جی گولد (Jay Gould) و جیمز فیسک (James Fisk) در مدت کوتاهی بیشتر طلاهای موجود در بازار را خریداری کردند و انحصار موقت طلا را به‌دست آوردند تا بتوانند درآمد بالایی کسب کنند. پس از آن دولت برای کنترل بازار و کاهش قیمت طلا، حجم زیادی طلا به کشور وارد و روانه بازار کرد. این کار باعث رکود اقتصادی شدید در آن زمان شد و فشار اقتصادی زیادی را به مردم آمریکا وارد کرد. در واقع ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ به دلیل رسوایی بازار طلا در آمریکا، جمعه سیاه نام گرفت.

در این روز اکثر برندهای معتبر دنیا، خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های آنلاین، محصولات خود را در یک حراج واقعی با قیمت استثنایی به فروش می‌رسانند. از این رو بسیاری از مردم، خرید سال نو میلادی را با قیمت پایین و کیفیت بالا تهیه می‌کنند.

پیش‌بینی جمعه سیاه در سال ۲۰۲۰!

با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا، به نظر می‌رسد مراسم جمعه سیاه امسال، با سال‌های گذشته متفاوت باشد. چرا که بسیاری از کشورها در قرنطینه هستند و بسیاری از فروشگاه‌های آفلاین به دستور دولت به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی بسته خواهند بود!

با این حال ویروس کرونا با تمام معایب و آسیبی که به زندگی مردم سراسر دنیا وارد کرده است، یک مزیت به همراه داشت و آن هم موفقیت بسیار چشمگیر خرید و فروش آنلاین است. در واقع اگر همچون زمان طاعون بدون تکنولوژی زندگی می‌کردیم، احتمالاً عواقبی بیشتر از آن دوره نیز به همراه داشتیم.

در سال ۲۰۲۰ با تمام مشکلاتی که همراه داشت، همچنان زندگی جاری است و مراسم سیاه جمعه نیز برقرار خواهد بود. با این حال به نظر می‌رسد که حتی فروشگاه‌های آفلاین نیز امسال محصولات خود را به صورت اینترنتی به فروش برسانند.

فروشگاه‌ها در این روز بر روی تعداد مشخصی از کالاهای خود تخفیف‌های قابل توجهی را در نظر می‌گیرند، اما مسئله‌ای که فروش در بلک فرایدی را جذاب تر می‌کند تخفیف‌های ۹۰% روی کالاهای دیجیتال مانند گوشی موبایل، کنسول بازی، پوشاک، اسباب بازی و پکیج‌های مسافرتی است. به همین دلیل بلک فرایدی طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد.

سال گذشته رقابت بسیاری میان سایت آمازون، والمارت، B&H فوتو و BestBuy برقرار بود که این مسئله می‌تواند نشانه بسیار خوبی برای جمعه سیاه امسال باشد. تخفیف ویژه روز بلک فرایدی در فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین ایران مرسوم شده است و در این روز بسیاری از مردم خریدهای خود را با تخفیف بالا تهیه می‌کنند. از این رو میزان رقابت نیز در میان فروشگاه‌های خرده فروشی بیشتر شده است.

 

آمار فروش بلک فرایدی آمازون

بدون شک آمازون نخستین و مهم‌ترین برگزارکننده‎ی حراج جمعه سیاه است و تخفیف‌های ویژه‌ای را برای محصولات گوناگونی از جمله اسباب بازی، لوازم دیجیتال و باغبانی ارائه می‌کند. همچنین آمازون در بلک فرایدی سال گذشته حمل و نقل را برای مشتریان خود رایگان اعلام کرد که علاوه بر تخفیف، ویژگی مهمی به‌شمار می‌آید.

اگر می‌خواهید با آمار فروش حراج جمعه سال ۲۰۱۹ بیشتر آشنا شوید، بهتر است بدانید که سایت آمازون بیشترین فروش را دربر داشت که جعبه کمک‌های اولیه، قرص ماشین ظرفشویی، تبلت و خرید اپلیکیشن موسیقی آمازون در گروه پرفروش‌ترین‌ محصولات قرار داشتند.

روز جمعه سیاه در ایران

در سال‌های اخیر، بسیاری از خرده فروشی‌های آفلاین و فروشگا‌ه‌های آنلاین، به رسم هر ساله کشورهای دنیا، مراسم جمعه سیاه را برپا می‌کنند. از این رو بسیاری از مردم می‌توانند با استفاده از این فرصت، خریدهای مورد نیاز خود را از جمله پوشاک و غذا را با تخفیفات کم‌نظیر و قیمت‌های پایین تهیه کنند.

با تغییر هر فصل، تمایل به خرید، به‌خصوص خرید پوشاک بیشتر از گذشته می‌شود. از این رو بسیاری از مردم نه تنها خریدهای پاییزه و زمستانه، بلکه خریدهای چهار فصل خود را از این تخفیفات ویژه تهیه می‌کنند.

اگرچه این فروش ویژه تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت ادامه دارد، اما فرصت کم‌نظیری است که می‌توانید اجناس مورد علاقه خود را با کمترین قیمت و  بهترین کیفیت تهیه کنید و دیگر نگران گرانی و قیمت بازار نباشید.

 

Black Friday  یا همان جمعه سیاه چیست؟


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نگارین نماد درخشان است.

بلاگ

kalarim